من نماز نمی خوانم و می خواهم به شیوهٔ خودم با خدا ارتباط برقرار کنم!!

اگر چه وقتی اسم عجائب هفت گانه به میان می آید انسان به اهرام ثلاثه مصر و مواردی از این دست می افتد ولی واقعیت این است که این روزها گاهی، حرف های عجیبی به گوش می رسد که دست کمی از عجائب هفت گانه ندارد.

شاید شما هم کسانی را دیده باشید که در پاسخ به این سؤال که چرا نماز نمی خوانی؟ اینگونه پاسخ می دهند که مهم، ارتباط با خداست و من هم با خدا، ارتباط دارم اما به شیوهٔ خودم.

این افراد بر این گمان هستند که هر کس می تواند به هر شیوه و مدلی که تمایل دارد با خدای خویش، رابطه داشته باشد:

• یکی دوست دارد زیر لب با او صحبت کند؛
  • یکی اینطور می پسندد که مدی تیشن و مراقبه کند؛
  • و دیگری تمایل دارد همچون یوگی های هند، در سکوت، چهار زانو بنشیند چشم ها را ببندد و با خدای درون خود خلوت کند؛
  • و آن دیگری می خواهد از طریق موسیقی و. با خدا صفا کند.

صحبت هایی که اگر چه ظاهر قشنگ و مورد پسندی دارند اما هرگز، [نمی تواند درست باشد.] تصور کنید مدیر یک مجموعه در جلسه ای که برای تمامی پرسنل و کارمندان خود، گذاشته است اعلام می کند که لطفاً حتماً با بنده در ارتباط باشید.

[مدیر می گوید:] شما برای ارتباط با من چند راه دارید:

• می توانید برای من نامه بنویسید؛
  • می توانید با دفترم تماس بگیرید؛
  • می توانید از طریق ایمیل و یا حتی فاکس با من مرتبط باشید؛
  • و یا حتی به آدرس منزل من، تشریف بیاورید.

اگر چه همه این راه ها امکان دارد ولی من از شما می خواهم که فقط نامه بنویسید. دقت کنید که یک کارمند خوب و منضبط، دقت می کند که مدیر، کدام ارتباط را ترجیح می دهد و تأکید می کند.

اگر چه برای ارتباط و گفتگو با خدا راه های فراوان و متعددی هست ولی خداوند حکیم و مهربانمان از ما می خواهد <<نماز>> بخوانیم و تأکید می کند که هیچ عبادت و ارتباط و خلوت با او هرگز جایگزین نماز نیست و نخواهد بود و فرمان می دهد که <<اقم الصلوة لِذکری>> برای (ارتباط) و یاد من، نماز را بپا دارید.

در واقع ما نمی توانیم بر اساس حدسیات و فرضیات خود با خدا، ارتباط برقرار کنیم و صد البته هم نمی توانیم بر اساس تمایلات و پسند خود، عمل کنیم که من با این روش، بیشتر حال می کنم و راحت ترم. بلکه باید توجه کنیم که محبوبمان از ما چه می خواهد و چه می پسندد.

و باز در مثالی دیگر، عروس و دامادی را در هفتهٔ اوّل زندگی مشترک خود، تصور کنید. عروس خانم می گوید: من برای آشپزی، گوشت، لازم دارم. آقا داماد هم برای خرید، بیرون می رود و از آنجا که همسرش را دوست دارد برای او سوسیس و کالباس و همبرگر می گیرد. عروس خانم تشکر می کند ولی تأکید می کنم من گوشت، لازم دارم.

داماد این بار نیز از خانه بیرون می رود ولی با خود می گوید از آنجا که مرغ و ماهی از گوشت قرمز، مفیدتر است بهتر است این را جایگزین کنیم. عروس خانم، تشکر می کند ولی باز، اعلام می کند عزیزم من برای پخت این غذا، گوشت می خواهم.

دقت کنید که هرگز مانعی ندارد که شما در طول شبانه روز در سکوت و خلوت خود به هر شکل و شیوهٔ معقولی با خدای خود، ارتباط برقرار کنید ولی یادتان باشد که یوگا، مدی تیشن و TM و مراقبه، ذن و خودهیپنوتیزم و تلقین و خلسه، هرگز جایگزین نماز نیست.

اولین راز+فیلم

ارتباط ,کند ,ولی ,نماز ,نمی ,خود، ,می کند ,اگر چه ,کند که ,ارتباط برقرار ,می خواهد

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

wetalk-learningtips پژوهش هنر و فلسفهٔ هنر fanusekhyalpcr خوشا مرغی   دانلود فیلم ایرانی با لینک مستقیم همه غم ها رفت webgardha100 آب روان بازي كم حجم